Fruit Party

Fruit Party recension

av Pragmatic Play

RTP
96,47%
Svängningar i vinsterna
Hög
Högsta vinst
5 000x
Spelformat
7x7
Vinstvägar
Cluster
Datum för lansering
2020-05-28
RTP
96,47%
Högsta vinst
5 000x
Vinstvägar
Cluster

2026-10-14 Datum för publicering

Köp Free Spins i Fruit Party och få samma runda som tre scatters ger

Fruit Party från Pragmatic Play möter spelaren med en lila plakett där Free Spins går att köpa för 100 gånger insatsen, och det mest talande i vår session var vad som hände direkt efter: krediten sjönk från 100 000 till 99 800 dollar, medan rundan som följde var samma 10 Free Spins som tre Scatter-symboler hade givit. Köpet är alltså en genväg i tid, inte i innehåll. Du får samma högre chans till 2x- och 4x-Multiplikatorer, samma nattbakgrund över 7x7-rutnätet och samma 5000x-tak som avbryter rundan när det nås. Cluster Pays och Tumble står för speltempot i grundspelet, där 96.47 % i teoretisk återbetalning och Hög volatilitet sätter ramarna för hur en omgång kan kännas.

Symboltabell

Symbol Funktion x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15
StrawberryHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
OrangeHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Green appleHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0025,0050,0090,00
Blue grapesHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0020,0040,0080,00
Purple plumLow0,300,400,500,751,001,502,503,5015,0030,0060,00
StarLow0,250,300,400,500,751,252,003,0010,0020,0040,00
HeartLow0,200,200,250,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter

Grundspel, free spins och turbo

Du ser direkt det fasta rutnätet med sju gånger sju rutor fyllt av fruktsymboler, där minst fem sammanhängande symboler bildar ett vinnande kluster. När blocket raderas faller nya symboler ner ovanifrån i Tumble-funktionen, och alla multiplikatorbrickor som rör samma block multipliceras samman, högst 256 gånger per block.

Base Game

Endast 2x-brickor kan landa på symbolerna i ett vinnande block, och Tumble-funktionen upprepas tills inga nya vinnande kluster bildas. Varje bricka som rör blocket räknas in i samma multiplikation, så ett enda spinn kan bygga flera vinster i följd som summeras när hela sekvensen är klar.

Free Spins

Tre eller fler Scatter-symboler utlöser rundan, som alltid börjar med tio spinn oavsett antal. Vid återutlösning växer tillägget till plus tio, elva, tolv, tretton eller fjorton spinn för tre, fyra, fem, sex respektive sju Scatter. Här kan multiplikatorbrickorna visa 2x eller 4x och träffar oftare än i basspelet. Når rundans totala vinst 5000 gånger insatsen avslutas den direkt, och du kan köpa in dig för 100 gånger insatsen.

Kom igång med spelet

En ljus frukt- och godisvärld möter dig på en 7x7-plan, där vinsten byggs i sammanhängande block. Din uppgift är att starta en spelomgång, låta Tumble falla klart och sedan välja om nästa runda ska börja direkt med SPIN eller AUTOPLAY.

  1. Starta en runda Tryck på SPIN för att fylla rutnätet med nya symboler. Insatsen ändrar du bara om du vill med - eller +, annars startar rundan direkt med den totalinsats som redan visas.
  2. Låt Tumble avsluta rundan Ett Cluster Pays-block med minst 5 sammanhängande symboler betalas och försvinner i Tumble; nya symboler faller in tills inget nytt block bildas. 3 eller fler Scatter startar Free Spins via PRESS ANYWHERE TO CONTINUE, annars läggs vinsten till och SPIN eller AUTOPLAY är redo.

Spelet i bilder

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
240,00
Valuta för insatser
USD

Kompatibla enheter

Automatiska snurr
Ja

Allt om bonusar

Köpbar bonus
Ja

Köp bonus

Free SpinsKostnad 100,00x

Tema och miljö

MatFruktmotiv

Funktioner

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Var kan man spela

  • 1XBET Laddar du ner appen och sätter in genom den får du 20 procent extra ovanpå det ordinarie erbjudandet, upp till 300 kronor. Tillägget aktiveras automatiskt vid din första insättning i appen och måste omsättas fem gånger inom sju dagar. Börja spela

18+  Länkarna till spelbolagen är kommersiella.  Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.

Fler spel som liknar den här