Sugar Rush

Sugar Rush – så fungerar spelet

av Pragmatic Play

RTP
96,50%
Svängningar i vinsterna
Hög
Högsta vinst
5 000x
Spelformat
7x7
Vinstvägar
Cluster
Datum för lansering
2022-06-30
RTP
96,50%
Högsta vinst
5 000x
Vinstvägar
Cluster

2026-09-12 Datum för publicering

Multiplikatorer som växer sig starka i bonusrundan

Köpet av Free Spins kostar 100x insatsen, men det garanterar inte fler snurr än de slumpade 3–7 Scatter avgör – utfallet kan lika gärna bli tio som trettio snurr. Det som faktiskt förändras är hur Multiplikator-rutorna beter sig: i grundspelet nollställs de efter varje Tumble-sekvens, men i bonusrundan ligger de kvar och växer snurr för snurr. Dokumentationen visar en ruta som nådde x20 på det sista av tio snurr, vilket gav ett enskilt block på 120 dollar. Beslutet att köpa handlar alltså mindre om antalet snurr och mer om hur länge multiplikatorerna hinner byggas upp innan rundan tar slut.

Symboltabell

Symbol Funktion x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15x3x4
Pink round lollipop/gumballHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange heart-shaped jelly candyHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple/magenta jelly beanHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green star-shaped candyHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red gummy bearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple/violet gummy bearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange/gold gummy bearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter15,0020,0030,0010,0012,00

Grundspel, free spins och turbo

Sugar Rush körs på samma 7x7-clusterrutnät i båda lägena, men skillnaden ligger i hur Multiplier Spots hanteras: i det ena nollställs markeringarna varje snurra, i det andra får de växa fritt genom hela omgången.

Base Game

Alla markerade Multiplier Spots-rutor rensas när en spins tumble-sekvens avslutas, så varje ny omgång startar med ett orört rutnät. Tumble-funktionen är alltid aktiv: vinnande kluster på minst 5 sammanhängande symboler försvinner, nya symboler faller in, och processen upprepas tills inget nytt vinstkluster uppstår.

Free Spins

Utlöses av 3–7 scatter-symboler, vilket ger 10–30 extra snurror enligt samma tabell vid omtriggning. Till skillnad från grundläget nollställs inte Multiplier Spots mellan snurrorna – de ackumuleras genom hela omgången, upp till x128. Kreditsaldot fryses tills rundans totalsumma visas. Kan köpas för 100x total insats, vilket slumpmässigt ger 3–7 scatter utan garanterad maxlängd.

Kom igång med spelet

Sugar Rush spelas på ett fast 7x7-rutnät utan vinstlinjer. Målet är att låta vinnande block falla bort och nya symboler ta deras plats, medan Scatter-symboler kan starta en bonusrunda med extra snurr.

  1. Sätt insats och snurra Klicka på snurrknappen för att starta ett spel. Cluster Pays belönar block om minst fem sammanhängande symboler, och Tumble-funktionen tar bort vinnande block så nya symboler faller ner tills inga fler vinster bildas.
  2. Utlös Free Spins Tre eller fler Scatter-symboler var som helst på rutnätet startar Free Spins med ett antal extra snurr. Multiplikator-taggar som byggts upp kvarstår genom hela bonusrundan.

Spelet i bilder

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
240,00
Valuta för insatser
USD

Kompatibla enheter

Automatiska snurr
Ja

Allt om bonusar

Köpbar bonus
Ja

Köp bonus

Buy Free SpinsKostnad 100,00x

Tema och miljö

Sötsaker

Funktioner

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Var kan man spela

  • 1XBET Laddar du ner appen och sätter in genom den får du 20 procent extra ovanpå det ordinarie erbjudandet, upp till 300 kronor. Tillägget aktiveras automatiskt vid din första insättning i appen och måste omsättas fem gånger inom sju dagar. Börja spela

18+  Länkarna till spelbolagen är kommersiella.  Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.