Sugar Rush Super Scatter

Sugar Rush Super Scatter – prova gratis i demot

av Pragmatic Play

RTP
96,58%
Svängningar i vinsterna
Hög
Högsta vinst
50 000x
Spelformat
7x7
Vinstvägar
Cluster
Datum för lansering
2026-01-15
RTP
96,58%
Högsta vinst
50 000x
Vinstvägar
Cluster

2026-10-16 Datum för publicering

Bakom godisfasaden döljer seriens högsta återbetalning och tyngsta vinster

Godisbergen ser ut som i vilken Sugar Rush-slot som helst, men siffrorna bakom fasaden berättar en annan historia. Spelet landar på 96,58 % i RTP, högre publicerad återbetalning än något av de tre tidigare titlarna i serien, samtidigt som volatiliteten anges som Hög med fem fyllda blixtar. I Free Spins syns hur de båda dragen håller ihop: rutnätets multiplikatorer stannar kvar mellan snurren och kan växa upp till x1024, och fyra Super Scatter i samma kombination betalar 50000x, vilket också är spelets vinsttak. För dig som spelar slots i Sverige betyder det att seriens mest generösa återbetalning kommer paketerad med Hög volatilitet, där träffarna är mer sällsynta men bär längre när de väl kommer.

Symboltabell

Symbol Funktion x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15x1x2x3x4
Pink/magenta striped lollipopHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange/amber heart-shaped jelly candyHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Magenta/pink jelly beanHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green star-shaped candyHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red gummy bearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple gummy bearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange/gold gummy bearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter
SUPER SCATTERScatter100,00500,005 000,0050 000,00

Grundspel, free spins och turbo

Det första du märker är att samma 7x7-kluster kan byta tempo: Tumble fyller rutorna på nytt efter varje vinst, medan markerade rutor bara blir intressanta när något förändrar dem. I de tre lägena skiljer sig övergången åt — när markeringar rensas, om de får växa kvar och vad som redan ligger på rutnätet vid start.

Base Game

I vanliga spelet har varje snurr inget minne från förra omgången: kluster om minst fem betalar, vinnande godis exploderar och Tumble fyller hålen tills inga nya vinster uppstår. När samma ruta sprängs igen växer dess multiplikator från x2 uppåt, men alla markeringar försvinner när tumblingsekvensen tar slut.

Free Spins (Standard)

Tre till sju Scatter- eller Super Scatter-symboler ändrar rundans minne: istället för att rensas stannar markerade multiplikatorer kvar och kan fortsätta dubblas till x1024 under hela omgången, med nya 10–30 snurr vid återtrigg. Varianten kan köpas för 100x totalinsats utan förplacerade multiplikatorer.

Super Free Spins

Superläget gör samma övergång men låser starttillståndet: alla 49 positioner bär redan x2 innan första snurret, så varje ny explosion bygger på en befintlig multiplikator. Trigger, återtrigg och bestående rutor följer standardvarianten, medan köpet prissätts till 500x totalinsats.

Kom igång med spelet

Det första du möter i Sugar Rush Super Scatter är ett 7x7-rutnät fyllt av godisar i en ljusblå automat. Målet är att bilda vinstkluster om minst fem sammankopplade symboler. Varje omgång följer samma loop: välj insats, snurra och låt Tumble-funktionen bygga multiplikatorer tills inga fler vinster faller ut.

  1. Välj insats och starta snurret Justera insatsen med plus- och minusknapparna bredvid BET-fältet och starta sedan med SPIN-knappen, eller med mellanslag eller Enter. Rutnätet fylls med symboler och minst fem horisontellt eller vertikalt sammankopplade symboler bildar ett vinnande kluster.
  2. Följ Tumble tills omgången tar slut Vinnande symboler betalas och försvinner, varpå nya faller ner ovanifrån. En ruta som träffas en andra gång får en Multiplikator som börjar på x2 och kan dubblas upp till x1024. När inga fler kluster bildas är snurret färdigt och hela vinsten läggs till saldot.

Spelet i bilder

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
60 000,00
Valuta för insatser
USD

Kompatibla enheter

Automatiska snurr
Ja

Allt om bonusar

Köpbar bonus
Ja
Förhöjd ante-insats
5,00x

Köp bonus

Free SpinsKostnad 100,00x
Super Free SpinsKostnad 500,00x

Tema och miljö

Mat

Funktioner

  • Ante Bet
  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Var kan man spela

  • 1XBET Laddar du ner appen och sätter in genom den får du 20 procent extra ovanpå det ordinarie erbjudandet, upp till 300 kronor. Tillägget aktiveras automatiskt vid din första insättning i appen och måste omsättas fem gånger inom sju dagar. Börja spela

18+  Länkarna till spelbolagen är kommersiella.  Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.