Sugar Rush 1000

Sugar Rush 1000: så fungerar spelet

av Pragmatic Play

RTP
96,53%
Svängningar i vinsterna
Hög
Högsta vinst
25 000x
Spelformat
7x7
Vinstvägar
Cluster
Datum för lansering
2024-03-18
RTP
96,53%
Högsta vinst
25 000x
Vinstvägar
Cluster

2026-09-13 Datum för publicering

Multiplikatorer som glöms i grundspelet men lever kvar i Free Spins

En tumlingskedja i grundspelet är kort: symboler faller, kluster betalar, och de gyllene multiplikatorfälten som byggs upp under vägen suddas ut så fort inga fler kombinationer bildas. Det är en glömska inbyggd i själva Cluster-mekaniken. Men samma fält som försvinner efter en enda spinn får leva vidare genom hela Free Spins-rundan, där varje tumling lägger till snarare än raderar. I Super Free Spins startar alla 49 rutor redan märkta med x2, som om spelet hoppat över uppbyggnadsfasen helt. Den långa linjen bryts bara av taket på 25 000x, där rundan avslutas ögonblickligen och återstående snurr faller bort utan att någonsin spelas.

Symboltabell

Symbol Funktion x5x6x7x8x9x10x11x12x13x14x15
Pink Round CandyHigh1,001,501,752,002,505,007,5015,0035,0070,00150,00
Orange HeartHigh0,751,001,251,502,004,006,0012,5030,0060,00100,00
Purple BananaHigh0,500,751,001,251,503,004,5010,0020,0040,0060,00
Green StarHigh0,400,500,751,001,252,003,005,0010,0020,0040,00
Red Gummy BearLow0,300,400,500,751,001,502,503,508,0015,0030,00
Purple Gummy BearLow0,250,300,400,500,751,252,003,006,0012,0025,00
Orange Gummy BearLow0,200,250,300,400,501,001,502,505,0010,0020,00
SCATTERScatter

Grundspel, free spins och turbo

Sugar Rush 1000 kombinerar ett 7x7-rutnät med multiplikatorspottar som växer under en tumble-kedja; skillnaden mellan de tre lägena ligger i om spottarna nollställs efter varje spinn eller ackumuleras genom hela rundan.

Base Game

En ruta får en multiplikator först vid sin andra explosion, med start på x2 och fördubbling upp till x1024 för varje ytterligare träff. Kluster kräver minst 5 sammanlänkade symboler, och tumble fortsätter efter varje spinn tills inget nytt kluster bildas - då nollställs alla multiplikatorspottar.

Free Spins

Free Spins startar när 3-7 SCATTER landar var som helst på rutnätet, vilket ger 10, 12, 15, 20 eller 30 frisnurr beroende på antalet. Samma tabell gäller vid en retrigger under rundan. Till skillnad från grundspelet töms inte multiplikatorspottarna mellan spinn, utan de växer vidare genom hela rundan upp till taket på 25 000x insatsen.

Super Free Spins

Detta läge köps för 500x total insats och startar med x2-multiplikator redan pålagd på alla 49 rutor i nätet. Antalet SCATTER-symboler som landar på köp-spinnet avgör om rundan blir 10, 12, 15, 20 eller 30 frisnurr, och spottarna ackumuleras på samma sätt som i vanliga Free Spins - upp till taket på 25 000x insatsen.

Kom igång med spelet

Rutnätet fyller hela skärmen med 49 rutor, och du satsar per snurr snarare än på fasta linjer. Målet är att bygga vinster genom Cluster Pays och låta Tumble fortsätta tills ingen ny kombination bildas på skärmen.

  1. Snurra och bilda kluster Du trycker på snurrknappen, eller SPACE, för att fylla rutnätets 7 kolumner och 7 rader. Fem eller fler identiska symboler i kontakt, vågrätt eller lodrätt, bildar en vinst enligt Cluster Pays.
  2. Tumble bygger Multiplikator Vinnande symboler försvinner och nya faller ner via Tumble. Rutor som exploderar en andra gång får en Multiplikator som växer för varje ny explosion, tills ingen ny kombination uppstår.
  3. Scatter startar Free Spins Landar tre eller fler Scatter var som helst på rutnätet startar Free Spins, där antalet snurr beror på hur många Scatter som visats. I Super Free Spins börjar alla rutor redan med en Multiplikator.

Spelet i bilder

Insatser

Mininsats
0,20
Övre insatsgräns
240,00
Valuta för insatser
USD

Kompatibla enheter

Automatiska snurr
Ja

Allt om bonusar

Köpbar bonus
Ja

Köp bonus

Free SpinsKostnad 100,00x
Super Free SpinsKostnad 500,00x

Tema och miljö

Mat

Funktioner

  • Cluster Pays
  • Free Spins
  • Multiplikator
  • Scatter
  • Tumble

Var kan man spela

  • 1XBET Laddar du ner appen och sätter in genom den får du 20 procent extra ovanpå det ordinarie erbjudandet, upp till 300 kronor. Tillägget aktiveras automatiskt vid din första insättning i appen och måste omsättas fem gånger inom sju dagar. Börja spela

18+  Länkarna till spelbolagen är kommersiella.  Spel ska vara ett nöje, aldrig en försörjning. Bestäm i förväg hur mycket du är beredd att satsa.